Projekty » Specjalistka ds. projektów miękkich - nowy zawód dla niepracujących, wykształconych kobiet

 PROJEKT ZAKOŃCZONY

Wciąż wiele wykształconych kobiet w naszym regionie pozostaje bez pracy

Statystyki Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach wskazują, że w województwie śląskim nie pracuje blisko 90 tys. kobiet. Ponad 30 tys. to kobiety z wykształceniem średnim i policealnym, a blisko 12 tys. bezrobotnych kobiet ma wykształcenie wyższe. Istnieje wiele powodów takiej sytuacji: w przypadku młodych kobiet są to m.in. obawy pracodawców co do ich rzekomej niedyspozycyjności spowodowanej posiadaniem lub planowaniem rodziny lub brak wymaganego doświadczenia zawodowego, natomiast w przypadku kobiet powyżej 45 roku życia przekonanie pracodawców o ich niższej wydajności i nie przygotowaniu do współczesnego trybu pracy. Takie podejście sprawia, że dobrze wykształcone kobiety, często z wieloletnim doświadczeniem zawodowym są skazane na wyłączenie z życia zawodowego. Problemy są też po stronie samych kobiet. Nawet te wykształcone, które starają się powrócić na rynek pracy po kilkuletniej przerwie spowodowanej macierzyństwem z jednej strony nie są pewne swojej przydatności i siły przebicia na wysoce konkurencyjnym rynku, a z drugiej – obiektywnie często ich kwalifikacje uległy dezaktualizacji lub brakuje im wymaganego doświadczenia zawodowego.

Czy fakt posiadania rodziny, brak doświadczenia lub wiek muszą oznaczać wykluczenie zawodowe? W jaki sposób wykorzystać potencjał, wiedzę i umiejętności tych kobiet? W jakie narzędzia wyposażyć panie,by umożliwić im skuteczny powrót do życia zawodowego zapełniając jednocześnie lukę na rynku pracy?

Taką możliwość miało 50 kobiet, które wzięły udział w projekcie szkoleniowym współfinansowanym przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, który miał na celu przygotowanie mieszkanek Bytomia, Zabrza, Siemianowic Śląskich, Świętochłowic i Piekar Śląskich do pracy w charakterze specjalistek ds. projektów miękkich.

Realizator projektu, Instytucja szkoleniowa Muster-in zadbała o to, by w trakcie prawie 170 godzin spędzonych w projekcie, uczestniczki mogły skorzystać z kompleksowego wsparcia, zaczynając od wypracowania z doradcą zawodowy indywidualnych ścieżek rozwoju. Uczestniczki poznały zasady i techniki przygotowywania i realizacji projektów szkoleniowych, doradczych i promocyjnych, dowiedziały się jak skutecznie dotrzeć do potencjalnych pracodawców. Zostały im przybliżone  przepisy prawa chroniącego kobiety na rynku pracy. Panie zainteresowane podjęciem w przyszłości samodzielnej działalności gospodarczej miały okazję dowiedzieć się jak założyć i prowadzić własną firmę. Dzięki sfinansowaniu projektu ze środków UE i budżetu państwa udział w projekcie był bezpłatny.

Wszystkim uczestniczkom, z którymi miałyśmy ogromną przyjemność pracować przez ostatni rok, z całego serca dziękujemy. Życzymy Wam wytrwałości w dążeniu do celów, które sobie wytyczyłyście, dalszego realizowania się zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym. Mamy nadzieję, że wiedzą, którą zdobyłyście w trakcie szkoleń, będzie dodatkowym (obok wszystkich, którymi już dysponujecie) atutem w poszukiwaniu pracy, a Wasi przyszli pracodawcy szybko docenią Wasz potencjał, zaangażowanie i chęć pracy.                                            

Zespół  projektowy

Trochę statystyk:

Ogólna liczba uczestniczek: 50

Liczba grup szkoleniowych: 4

Liczba wszystkich godzin szkoleniowych: 948

Liczba godzin przypadających na 1 uczestniczkę: 170

Liczba napisanych przez uczestniczki projektów: 50

Liczba wydanych certyfikatów: 50

Liczba pań w wieku 45 +, które zakończyły udział w projekcie: 30.

 

 Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

  • Podziel się na:

Pliki do pobrania:

Firma posiada status instytucji szkoleniowej wpisanej do Rejestru Instytucji Szkoleniowych
Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu numer 2.16/00088/2005

Wszelkie Prawa Zastrzeżone (c) 2011            Projekt i wykonanie: DemonArt